Dystrybutory wody – czy warto w nie zainwestować?

Dystrybutory wody możemy spotkać w wielu miejscach użytku publicznego, w biurach a nawet w gospodarstwach domowych. Zainteresowanie nimi coraz bardziej rośnie, dlatego warto przyjrzeć się z jakich możliwości możemy skorzystać. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów dystrybutorów- butlowe i bezbutlowe a także dystrybutory wody gazowanej. Firmy zajmujące się sprzedażą dystrybutorów najczęściej oferują również ich montaż. Jeśli nie zdecydujemy się na zakup dystrybutora możemy takie urządzenie wydzierżawić.

Woda do biura - kup lub wydzierżaw dystrybutor wody do firmy

Rodzaje dystrybutorów

Dystrybutory butlowe
Dystrybutory butlowe to dobra alternatywa dla wód butelkowanych kupowanych w sklepie. Zaletą takiego dystrybutora jest mniejsze emitowanie plastikowych odpadów, gdyż woda źródlana sprzedawana jest w 20 litrowych galonach. Poza tym woda źródlana, dzięki dobrym właściwościom i odpowiedniej ilości minerałów najlepiej nadaje się do spożycia. Obecnie do dystrybutorów można wybrać także wodę mineralną lub tę z dodatkiem jodu. Zaletą tych dystrybutorów jest także czynnik ekonomiczny. Woda w galonach jest zazwyczaj tańsza a jej dowóz wliczony jest w koszty najmu urządzenia. Jeśli wybierzemy ten rodzaj dystrybutora pamiętajmy, że otwarty galon wody ma krótką datę przydatności, dlatego najlepiej będzie jeśli dystrybutor znajdzie się w zacienionym miejscu.

Dystrybutory bezbutlowe
Ten rodzaj dystrybutorów oferuje nam podobne możliwości jak  filtry do wody. Woda przechodzi tu przez kilka filtrów: mechaniczny, węglowy oraz przez membranę osmotyczną. Dzięki temu procesowi woda pochodząca z wodociągów jest pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. Producenci dystrybutorów bezbutlowych oferują także dostarczanie wody gazowanej. Dużą zaletą przy tego rodzaju dystrybutorach jest brak dodatkowych kosztów zakupu i przewozu butli a także nieograniczony dostęp do czystej wody.

Dystrybutory wody gazowanej
Dystrybutory wody tego typu dają możliwość dozowania wody na cztery sposoby. Zależnie od temperatury możemy uzyskać wodę gorącą, zimną oraz wodę w temperaturze pokojowej, jak również wodę gazowaną zimną.

Jakie są wady i zalety dystrybutorów?

Niewątpliwie dystrybutory mają więcej zalet niż wad. Przede wszystkich ze względów ekonomicznych wybór dystrybutora to dobra decyzja Zyskujemy tanią i dobrą wodę do picia. Przysługujemy się dla środowiska produkując mniej opakowań plastikowych. Jedyną, sugerowaną przez naukowców wadą dystrybutorów jest fakt, iż taka woda może nie być zdrowa. Dzieje się tak dlatego, że woda najczęściej wymieniana jest w dystrybutorach kiedy galon jest pusty a nie kiedy woda przestaje być świeża. Dlatego czasem, kiedy pracownicy czy interesanci z niej nie korzystają może stać nawet kilka miesięcy. Zbyt długi czas otwarcia może być dobrym środowiskiem do rozwijających się bakterii. Natomiast ten problem dotyczy jedynie dystrybutorów butlowych.