Chcesz podnieść pozycję swojej strony w Internecie? Przeczytaj koniecznie!

Nowoczesne, nieustannie rozwijające się systemy informacyjno-komunikacyjne wpisały się na stałe w codzienne życie ludzi, ale również w działalność przedsiębiorców. Obecnie nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez dostępu do Internetu, a działalność gospodarcza bez niego nie ma szans na rozwój. W dzisiejszych czasach obowiązkowe jest utworzenie przez firmy własnych witryn www, prowadzenie kampanii reklamowych w sieci oraz stały kontakt mailowy z klientami.
Aby przedsiębiorstwo miało szanse w ogóle pojawić się w Internecie i być tam widoczne dla ewentualnych klientów, niezbędne jest wykonanie mnóstwa działań i zabiegów. Wszystkie te działania łączy wspólna nazwa: marketing internetowy.
Marketing internetowy skupia się głównie na badaniu potrzeb klienta, który poprzez wpisanie w wyszukiwarce internetowej określonej frazy informuje o swoich preferencjach i potrzebach. Dzięki wyszukiwarce trafia na witryny internetowe firm, które są w stanie najpełniej zaspokoić jego potrzeby. Duża część sfinalizowanych transakcji handlowych rozpoczyna się właśnie od wyszukiwarek internetowych.


Kluczem do zdobycia jak największej liczby klientów w Internecie jest posiadanie funkcjonalnej i bogatej treściowo strony internetowej. Strony internetowe przedsiębiorstw zdecydowanych na sprzedaż towarów i usług przez Internet muszą być udoskonalone pod kontem SEO oraz zbudowane na najnowszym oprogramowaniu, a także wyróżniać się przejrzystością oraz dobrym i szybkim hostingiem.
Posiadanie profesjonalnej strony www to niestety nie wszystko. Samo jej istnienie jest bezużyteczne, jeśli hipotetyczni klienci nie będą w stanie na nią trafić. Aby była ona widoczna w sieci należy podjąć szereg działań służących jej wypozycjonowaniu, czyli ukazaniu się w grupie pierwszych wyszukiwarki. Na te działania składają się: linki sponsorowane, reklama kontekstowa, pozycjonowanie w wynikach wyszukiwarki i mapkach Google. W zależności od aktualnej pozycji strony w sieci i efektów jakie przedsiębiorstwo chce osiągnąć, należy wybrać odpowiednie narzędzie pozycjonowania.

Wyjątkową właściwością Internetu, bardzo cenną z punktu widzenia marketingu, jest łatwość gromadzenia informacji oraz szybka komunikacja, co pozwala otworzyć się firmie na nowych klientów, do których jej oferta wcześniej nie mogła dotrzeć. W odróżnieniu od prasy, radia czy telewizji, Internet daje możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem, co pozwala nie tylko na zapoznanie się z kompletną ofertą firmy, ale także na złożenie zamówienia i dokonanie płatności elektronicznej. Bardzo ważną rzeczą jest także dbałość o wiarygodność przedsiębiorstwa w cyberprzestrzeni, co oznacza szybką reakcję na zapytania klientów, bieżącą aktualizację strony oraz przedstawianie oferty zgodnej z rzeczywistością. W budowaniu zaufania do marki wśród użytkowników Internetu bardzo przydatne okazały się popularne od kilku lat portale społecznościowe. Wyróżniają się one głównie dużym zasięgiem i oferują dostęp do informacji na temat użytkowników jak np. wiek, zainteresowania itp. Na tego rodzaju portalach firma ma możliwość utworzenia własnego profilu, gdzie może umieszczać informacje na temat swojej działalności, linki do oferowanych produktów lub usług, spotów reklamowych i tym podobne. Każdy użytkownik może przyłączyć sie do profilu przedsiębiorstwa i śledzić jego ofertę oraz działalność. Najciekawsze jest to, że stworzenie konta na portalu społecznościowym jest bezpłatne, co oznacza, że firma nie ponosi kosztów za przyciąganie w ten sposób ewentualnych klientów.

W dobrze zorganizowanych i rozwijających się firmach często konieczne staje się wprowadzenie kilku systemów informatycznych, których zadaniem jest wsparcie pracowników firmy i usystematyzowanie danych. Mogą to być systemy do prowadzenia księgowości, do obsługi magazynu itp. Wszystkie te oprogramowania z reguły są odmienne i posiadają rozmaite funkcje. Aby wszystkie one mogły ze sobą współpracować i korzystać np. z tej samej bazy danych bądź wymieniać dane między sobą, niezbędna jest integracja systemów informatycznych. Należy podkreślić, że nie wszystkie programy pozwalają na zintegrowanie ich z innymi systemami, ale przeważająca większość tak. Wszystko zależy od programów, na których pracuje firma. Integrację systemów można podzielić na jednostronną i dwustronną. W przypadku bardzo skomplikowanych programów informatycznych stosuje się integrację jednostronną. Dane płyną wtedy z jednego programu, który wysyła dane, do drugiego, który je odbiera. Czynność powrotna nie jest możliwa, jednak taki rodzaj integracji dla rzeszy firm jest wystarczający. Integracja dwustronna to kompleksowe połączenie systemów informatycznych. Dane mogą wtedy przepływać we wszystkich kierunkach, a funkcjonalność połączonych systemów znacząco wzrasta. Przedsiębiorstwo przed dokonaniem wyboru co do rodzaju połączenia musi wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym jest koszt wykonania połączenia, następnym – funkcjonalność zastosowanego rozwiązania, ostatnim – możliwości jakie daje posiadane oprogramowanie. Bez względu na wybór rodzaju integracji, daje ona mnóstwo korzyści, które są zauważalne w bardzo krótkim czasie.
W ostatnich latach świadomość konieczności posiadania profesjonalnej reprezentacji w sieci wśród posiadaczy firm znacząco wzrosła. Wzrasta również poziom ich informatyzacji i wykorzystania najnowszych technologii systemowych i informatycznych. To ogromna zmiana dla przedsiębiorców, ale także nieograniczone możliwości, które mogą udynamicznić rozwój firm i wygenerować ogromne obroty.