Marzy Ci się własna firma? Przeczytaj koniecznie!

Własna firma może być doskonałą receptą na trudności ze znalezieniem pracy. Jedni o niej marzą, inni natomiast wolą spokojną prace na etacie i mimo bezrobocia, nie chcą podejmować ryzyka i zakładać własnego biznesu. Często jest tak, że osoby, które wybierają pracę na etacie byłyby świetnymi przedsiębiorcami, ale zdają sobie sprawę  z wad prowadzenia własnego biznesu. Z kolei osoby uważające się za świetny materiał na przedsiębiorcę, często nie mają pojęcia o biznesie i obowiązkach ciążących na osobie  prowadzącej działalność gospodarczą.  

Każdy, kto poważnie myśli o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej powinien posiadać szeroką wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, marketingu, rachunkowości, prawa pracy i prawa podatkowego. Warto poszerzać swoje umiejętności w tym zakresie, ponieważ z pracą na etacie bywa różnie i watro być przygotowanym na prowadzenie własnej działalności. Poza tym, przed przystąpieniem do realizacji swoich biznesowych planów warto zastanowić się czy dasz radę samodzielnie poprowadzić firmę? Ile środków finansowych możesz zainwestować? Czy znalazłeś niszę rynkową, która przyniesie Ci dochody? Na czym się znasz i co umiesz i jak może się to przyczynić do zarabiania pieniędzy? Jeśli udzielenie odpowiedzi na te pytania przysparza ci trudności może się okazać, że założenie firmy nie będzie dobrym pomysłem.

własna firma

Wiele osób w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej widzi tylko zalety takie jak niezależność, pewność zatrudnienia, bycie swoim własnym szefem, o korzyściach finansowych nie wspominając. Niestety mało kto myśli o wadach takiego przedsięwzięcia. Osoba samo zatrudniona ma niestety nienormowany czas pracy, mnóstwo obowiązków prawno administracyjnych, ciąży na niej odpowiedzialność za firmę i pracowników. Także wpływy, a tym samym dochody mogą być nieregularne i zarobki w poszczególnych miesiącach mogą się bardzo różnić. Własnemu biznesowi towarzyszy również nieustanne ryzyko „wypadnięcia” z rynku i z nim także trzeba się liczyć.

Nie każdy będzie świetnym biznesmenem, ponieważ do prowadzenia biznesu konieczne jest posiadanie pewnych cech takich jak przedsiębiorczość, pomysłowość, obowiązkowość,  chęć podejmowania ryzyka… Nie każdy człowiek je posiada, bo nie ma osoby, która sprawdziłaby się w każdym zawodzie. Jeśli więc naszym marzeniem jest własna firma zróbmy przysłowiowy „rachunek sumienia” i uczciwie odpowiedzmy sobie na pytanie, czy będziemy w stanie podołać temu wyzwaniu jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej.