Odzyskiwanie danych z dysku USB

Prawie każdy użytkownik komputera jest szczęśliwym posiadaczem zewnętrznego dysku USB. Urządzenie to jest bardzo przydatne, gdyż  pozwala nie tylko swobodnie przenosić pliki między urządzeniami, ale także oszczędzić miejsce na dysku twardym naszego komputera. Niestety nowoczesne programy i aplikacje zajmują coraz więcej miejsca, dlatego też część plików warto zapisywać na dysku zewnętrznym podłączonym do komputera za pomocą portu USB. Początkowo dyski zewnętrzne miały bardzo ograniczoną pojemność maksymalnie kilka GB, a ich cena była dość wysoka, Obecnie bez problemu możemy kupić dysk zewnętrzny o pojemność 1TB za około 200 złotych. To niewiele za tak dużą pojemność.

Jeśli chcemy zakupić dysk zewnętrzny USB musimy się zastanowić, w jakim celu będziemy go wykorzystywać. Przeciętny użytkownik komputera używa go do przenoszenia danych między komputerami lub do przechowywania kopii ważnych plików. Młodsi użytkownicy wykorzystują go do instalowania gier za pomocą konsoli Xbox One lub PS4.

odzyskiwanie danych z dysku usb

Dyski USB mają wiele zalet. Posiadają sporą pojemność, pozwalają na szybkie przenoszenie dokumentów i zajmują bardzo mało miejsca. Niestety mają jedną wadę. Ze względu na niewielkie rozmiary łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, a odzyskiwanie danych z dysku USB jest bardzo trudne. W przypadku uszkodzenia dysku zewnętrznego należy udać się do specjalistycznej firmy, która odzyska dane z naszego urządzenia. Godną polecenia firmą działającą w tej branży jest MEGASERWIS z Warszawy. Na co dzień zajmuje się ona odzyskiwaniem danych z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, które uległy awarii lub uszkodzeniu. Są to głównie dyski komputerowe twarde, zewnętrzne, SSD i wiele innych. W każdym nawet najtrudniejszym przypadku z takim samym zaangażowaniem starają się pomóc klientowi i odzyskać ważne dla niego dane z uszkodzonego urządzenia.

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są dwa rodzaje dysków zewnętrznych: HDD i SSD. Budowa dysku HDD opiera się na częściach ruchomych: głowicy i talerzach. Dyski te są dyskami starszej generacji i nie gwarantują szybkości odczytu i zapisy jakiej byśmy oczekiwali. Ponadto części ruchome są podatne na uszkodzenia, są one jednak tanie.

Konstrukcja nowoczesnych dysków SSD opiera się na pamięci flash, a w środku nie ma elementów ruchomych. Dysk SSD jest więc bardziej odporny na uszkodzenia  i gwarantuje wyższe bezpieczeństwo przechowywanych plików oraz szybsze działanie. Ich główną wadą jest niestety cena. Za dysk o pojemności 1TB musimy zapłacić ponad  1000 zł.

Kupując dysk zewnętrzny USB sami musimy podjąć decyzję czy wybrać tańszy i wolniejszy, ale pojemny dysk HDD, czy szybki i bezpieczny dysk SSD, ale droższy i o mniejszej pojemności. Nie są to jednak wszystkie kryteria, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, trzeba tylko dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb.