Pozbądź się dolegliwości związanych z niedoborem witamin – kroplówki witaminowe Gdańsk

Każdy z nas miewa czasem gorsze dni, kiedy dokucza nam zmęczenie, ból głowy, czy nie możemy się skoncentrować na wykonywaniu prostych czynności. Jeśli dolegliwości te szybko przemijają – nie należy się tym martwić, ponieważ jedno- czy nawet kilkudniowa niedyspozycja może zdarzyć się każdemu. Gorzej jeśli dolegliwości te zmienią się w stan przewlekły, ponieważ może to  być oznaką choroby bądź niedoborów minerałów i witamin w organizmie.

O zapotrzebowaniu na witaminy i minerały decydują głównie: nasz wiek, dieta i stan zdrowia. Ludzie młodzi mają na nie o wiele mniejsze zapotrzebowanie niż osoby starsze bądź przewlekle chore. Często nasz organizm sam sygnalizuje, że brakuje mu określonych wartości odżywczych, jednak nie każdy potrafi te sygnały właściwie zinterpretować. Warto zapoznać się z objawami, jakie powodują niedobory witamin i pierwiastków.

Bóle głowy, migreny i senność często są spowodowane brakiem żelaza. Jeśli dochodzi do nich drżenie powiek i skurcze łydek, organizm najprawdopodobniej potrzebuje magnezu. Podobne objawy dają również niedobory jodu, potasu lub selenu. Jeśli mimo wzbogacenia diety bóle głowy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli borykamy się z ciągłymi infekcjami, to nasz brak odporności może być skutkiem niedoboru witaminy C, A lub chromu. Aby dostarczyć sobie tych cennych składników warto spożywać kiszoną kapustę, cytrynę, miód, czosnek, pić sok z czarnej porzeczki lub czarnego bzu.

Osobom, które mimo regularnego trybu życia i właściwej ilości snu, odczuwają ciągłe zmęczenie i brak koncentracji, najprawdopodobniej brakuje witamin C, B1, B2, E lub magnezu.

Wypadające lub rozdwajające się włosy mogą być skutkiem zarówno niedoboru jak i nadmiaru witaminy A lub brakiem witamin B5 i H. Jeśli w organizmie brakuje cynku lub żelaza – włosy również zaczynają wypadać. Jeśli cynku jest za dużo, włosy się puszą i trudno jest je ułożyć.

Gdy naszym problemem są łamliwe lub rozdwajające się paznokcie, powinniśmy wzbogacić dietę o witaminy A, B, C, E i cynk.

Niedobór witaminy B12 objawia się poprzez afty i owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej lub języku. Jeśli objawy te występują częściej niż raz do roku najlepiej poddać się badaniom, aby wykluczyć inne schorzenia. Jeśli pękają nam kąciki ust, przyczyną może być brak kwasu foliowego lub witaminy B2, bądź nieprawidłowa gospodarka wodna organizmu.

Zaburzenia widzenia o zmroku, zwane potocznie kurzą ślepotą, mogą być skutkiem niedoboru witaminy A. Pojawiają się one, gdy nasza dieta dostarcza nam zbyt mało beta-karotenu.

Jeśli podejrzewamy, że może brakować nam witamin lub minerałów, najlepiej zrobić badania krwi lub udać się do lekarza. Jeśli po wykluczeniu innych przyczyn naszego złego samopoczucia okaże się, że naszym problemem są niedobory minerałów i witamin, lekarz może zalecić np. kroplówki witaminowe Gdańsk, zmianę diety lub zażywanie suplementów.