Szukacie działki pod budowę domu? Zwróćcie uwagę na kilka kwestii

Jeśli planujecie budowę własnego domu, to już na etapie poszukiwań odpowiedniej działki powinniście ustalić kilka podstawowych rzeczy. Chodzi mianowicie o podjęcie decyzji jakie będzie źródło wody, a także w jaki sposób macie zamiar pozbywać się nieczystości. Pewnie wielu z Was nawet nie myśli wtedy o tym, gdyż szuka odpowiedniej działki w pięknej okolicy nie zdając sobie nawet sprawy jakie są to istotne rzeczy. Od dostępności tych mediów zależy bowiem czy jest możliwość skorzystania z wodociągu oraz sieci kanalizacyjnej. Jeśli okaże się, że media są w pobliżu, a koszt ich podłączenia nie jest bardzo wysoki, powinniście szybko się decydować. Jeśli nie ma takiej możliwości, będziecie zmuszeni do budowy własnego szamba.

Wielu ludzi czasami błędnie uważa, że woda z własnego ujęcia jest zupełnie za darmo. Jest to tylko pozorna oszczędność, ponieważ w praktyce zazwyczaj należy ją uzdatniać. Stacja uzdatniania wody to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Jej eksploatacja niestety również kosztuje i to nie mało. W dodatku nigdy nie mamy pewności, czy woda z własnej studni się z czasem nie zmieni. Pomimo tego, że musimy płacić za czerpanie wody z sieci wodociągowej nie przejmujemy się wtedy o jej jakość, regularne badanie składu czy uzdatnianie, ponieważ wiemy, że ktoś nieustannie nad tym czuwa.
W przypadku odprowadzania ścieków, chyba szambo jest najdroższym i najbardziej kłopotliwym rozwiązaniem. Jeśli nie mamy możliwości wybudować oczyszczalni lub nie możemy przyłączyć się do sieci kanalizacyjnej, szambo powinniśmy traktować jak zło konieczne. W sytuacji gdy sieć kanalizacyjna idzie w pobliżu, miejscowy plan zagospodarowania nawet nie pozwala na inne rozwiązanie.
Jeśli już podjęliśmy decyzje dotyczące źródła wody oraz pozbycia się nieczystości i odpowiada nam miejsce powinniśmy brać się za budowę. Jednak to nie wszystkie problemy dotyczące sieci wodno-kanalizacyjnej. Rozprowadzając bowiem instalację w domu pojawi się następny problem, a mianowicie z jakiego tworzywa rury wybrać, czy miedziane, czy z tworzywa sztucznego. Wybór rozwiązania zależy od wielu czynników, dlatego warto w tej kwestii poradzić się specjalisty i znaleźć odpowiedniego hydraulika. Hydraulik Olsztyn z pewnością pomoże Wam podjąć właściwą decyzję.