Szukasz oryginalnej i aromatycznej kawy?

Herbata i kawa to napoje, które są znane na całym świecie.  Cieszą się powszechnym uznaniem nie tylko za walory smakowe,  ale również  za  ogrom  właściwości zdrowotnych. Każdy z nas posiada  swoje ulubione rodzaje tych napojów i nie wyobrażamy sobie  dnia bez filiżanki któregoś z nich.
Herbata była znana  w Chinach już około 2700 roku p.n.e.   Podania głoszą, że chiński cesarz Shen Nong spróbował jej  po raz pierwszy, gdy do jego filiżanki z gorącą wodą  wpadły przypadkiem  przyniesione przez wiatr liście  herbaty.  Gdy herbata zdobyła popularność w Chinach, jej uprawa rozprzestrzeniła się na całą Azję.


Plantacje herbaty  są zakładane na wysokości   1000 m n.p.m.  w gorącym i wilgotnym klimacie.  Jedna roślina może  dawać plon nawet 20 lat.  Poza niezaprzeczalnymi  walorami smakowymi,  herbata jest bogata w  składniki, które  które dobroczynnie wpływają  na nasze zdrowie. Napar z liści herbaty  poprawia zdolności pamięciowe, oczyszcza organizm z toksyn,  pozytywnie wpływa na układ trawienny i rozjaśnia  wzrok. Herbata jest przede wszystkim bogatym źródłem garbników. Garbniki (zwane taninami)  należą do grupy polifenoli. Posiadają Mają  one zdolność do trwałego wiązania się z białkami i  dobrze rozpuszczają się w wodzie. Mają właściwości ściągające, działają  korzystnie na układ pokarmowy,  chroniąc  śluzówkę jelit. Oddziałują także na układ nerwowy ograniczając odruchy bólowe jak swędzenie czy pieczenie.  Wykazują skuteczność  w walce ze szkodliwymi mikrobami jak np. Helicobacer phylori, odpowiedzialnymi za choroby wrzodowe żołądka, a także wirusami. Zawartość garbników w herbacie  jest zależna  od jej rodzaju.  Najbardziej znanym i powszechnie lubianym rodzajem herbaty jest herbata czarna. Uzyskuje się ją poprzez kilkugodzinną fermentację  i suszenie.Podczas  fermentacji listki puszczają sok, co  ułatwia utlenianie.  Część garbników zmienia się wtedy w związki aromatyczne. Wielu miłośników  zdobyła  także herbata zielona, a to za sprawą przyspieszania procesu przemiany materii.  Jej orzeźwiający i nieco cierpki smak  uzyskuje się  poddając listki jedynie suszeniu. Nie  stosuje się fermentacji, jest zatem mniej aromatyczna niż herbata czarna, ale bardzo bogata w garbniki. Herbatę białą otrzymuje się z pączków i listków zbieranych ręcznie  wczesną wiosną. Poddaje się je jedynie procesowi suszenia. Napar z niej otrzymany  ma silne działanie oczyszczające, dzięki wysokiej zawartości polifenoli. Poza tym jest  niezwykle  ceniona za wyjątkowe walory smakowe. Herbatę czerwoną uzyskuje się poddając liście długiej fermentacji.


Aby napar z herbaty zawierał wszystkie dobroczynne związki  należy ją parzyć  przynajmniej przez 2 minuty. Sposób parzenia jest  niezwykle ważny ponieważ  daje możliwość uzyskania napoju o  różnorodnych właściwościach. Jeśli będziemy  parzyć herbatę  krócej niż 3 minuty, uzyskamy działanie pobudzające, jeśli dłużej niż 5 minut – napój uzyska właściwości uspokajające.
Kawa cieszy się na świecie  równie dużą  popularnością jak herbata.  Bogata w kofeinę  ma działanie pobudzające,  dodaje energii i polepsza sprawność psychiczną.  Kawa pochodzi z Etiopii, a do Europy trafiła w XVI wieku. Początkowo  dostępna była tylko w aptekach, gdyż uważana była  za lek na wiele schorzeń. W Polsce pojawiła się w 1683 roku. Kawowiec  to wiecznie zielony krzew, rosnący  głównie w Afryce. Kawę otrzymuje się z palonych i mielonych ziaren kawowca.  Kawa wzbudza wiele kontrowersji,  ponieważ nie da się jej zaliczyć do zdrowej żywności.  Nad jej właściwościami wciąż prowadzi się badania naukowe.    Jak dotąd  wykazano, że składniki w niej zawarte mogą zapobiegać  chorobom nowotworowym. Należy pamiętać, że częste jej spożywanie wypłukuje z organizmu magnez, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.  Do pozytywnych właściwości kawy niewątpliwie należy  chwilowa poprawa pamięci krótkotrwałej oraz podniesienie IQ. Poprawia koncentrację, dotlenia organizm,  pozytywnie wpływa na trawienie i krążenie. Przyspiesza  metabolizm, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby i jelita, na cukrzycę typu 2, chorobę Parkinsona. Ma  działanie antyoksydacyjne. Negatywne skutki picia kawy wiążą się z kofeiną.  Zbyt duża ilość kawy powoduje nerwowość  i utrudnia zasypianie. Zaleca się picie do 500 mg kawy dziennie. To równowartość mniej więcej 3 filiżanek. Taka  ilość nie jest szkodliwa dla organizmu.
Dobrą  alternatywą dla kawy i herbaty jest  yerba mate. Napój ten przyrządza się  z listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to wiecznie zielone drzewo, które w stanie dzikim  występuje na terenie  Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju. Jest tam uprawiane i eksportowane  na cały świat. Należy pamiętać,  że yerba mate nie jest herbatą. Pozyskuje się ją z zupełnie innej rośliny!
Proces przygotowania naparu jest  całkiem  inny niż napojów znanych nam na co dzień.  Do naczynia  wsypuje się 3/4 objętości suszu. Pije się ją przez rurkę  z sitkiem na końcu zwaną bombilla. Każdą porcję można zaparzać  nawet 7 razy. Yerba mate  charakteryzuje się bardzo gorzkim smakiem, a zwłaszcza porcja zaparzana po raz pierwszy.  Do jej charakterystycznego  smaku trzeba się przyzwyczaić. Warto  jednak wysilić kubki smakowe, gdyż jest prawdziwą  bombą witaminową.  Poza właściwościami pobudzającymi,  świetnie  oczyszcza organizm, reguluje  ciśnienie, zmniejsza objawy zmęczenia,  przyspiesza  przemianę materii,  wygładza  skórę oraz zwiększa odporność.   Jest bogata w wiele dobroczynnych ziązków chemicznych, witamin,  mikro-  i makroelementów.  Nie zdarza się,  aby wszystkie te składniki były obecne w jednej porcji pożywienia. Yerba mate jest doskonałym źródłem ich wszystkich.
Nie ważne czy jest się smakoszem kawy, herbaty czy yerba mate, bardzo trudno  jest dostać  produkty oryginalne, aromatyczne o wysokich standardach produkcji.  Jednym z niewielu miejsc, gdzie są dostępne,  jest sklep internetowy skworcu.com.pl. Można tam zakupić nie tylko kawy i herbaty najwyższej jakości, ale również bakalie i przyprawy. Sklep internetowy  w swojej ofercie posiada również  różnorodne mieszanki przypraw, miody, syropy oraz pojemniki do ich właściwego przechowywania. Wszystkie oferowane produkty spełniają bardzo wysokie standardy i na pewno spełnią oczekiwania  najbardziej wymagających  miłośników.