Wybierz projekt domu rozsądnie

Budowa domu to na pewno przedsięwzięcie, do którego podchodzimy naprawdę z pełnym zaangażowaniem. Niemniej poważnie podchodzimy do wyboru projektu domu.

Jak wybrać projekt domu, by odpowiadał on możliwie najlepiej oczekiwaniom naszym oraz naszej rodziny? Jak wybrać optymalnie? No cóż, niestety na ogół inwestorzy są laikami pod względem technologii budowlanych oraz rozmaitych rozwiązań architektonicznych stosowanych w budownictwie jednorodzinnym. Gdzie więc można czerpać wiedzę przydatną podczas wyboru projektu domu?

Serwisy branżowe

Jednym z najprostszych sposobów, a będących jednocześnie bardzo skutecznym jest poszukiwanie informacji w rozmaitych portalach związanych z branżą budowlaną. Mogą to być nie tylko serwisy, które funkcjonują po prostu w oparciu o magazyny w wersji papierowej. Jak najbardziej sprawdzają się także rozmaite fora internetowe oferujące naprawdę bogatą wiedzę techniczną. Na pewno warto tylko się zorientować, czy poszukiwane fora internetowe nie są publikowane przez teoretyków. To może tylko skomplikować sytuację.

Najlepiej jest zorientować się w kompetencjach osób piszących dane porady lub udzielających wskazówek w rozmaitych wątkach dotyczących projektów. Czy naprawdę z wykształcenia są architektami? Czy są stałymi bywalcami budowy? Czy brali osobiście udział w realizacji tych projektów? Czytając różne 'fachowe’ materiały musimy pamiętać, że niestety prawdziwy fachowiec w swojej branży raczej rzadko będzie miał czas na publikowanie czegoś dla ogólnej korzyści społeczeństwa. A na pewno bardzo rzadko będzie to już robił architekt – który przecież zarabia całkiem niezłe pieniądze. Na co mu spędzać czas w sieci i charytatywnie ludziom, gdy tymczasem oni często przejawiają tylko roszczeniową postawę, na zasadzie: 'mnie się należy porada’.

Typowy projekt domu jednorodzinnego
Typowy projekt domu jednorodzinnego, pracownia Dominanta, projekt Opałek

Pracownie projektujące domy

Niewątpliwie najlepszą metodą jest poszukiwanie informacji u źródła – czyli w przypadku projektów domów – w pracowni architektonicznej. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego projektu domu warto po prostu w przypadku wszelkich wątpliwości dzwonić bezpośrednio do autora projektu – i tutaj uwaga – otóż, poszukując projektu musimy mieć świadomość, że wiele serwisów internetowych sprzedaje projekty domów, ale tylko pośredniczy w sprzedaży. Tak naprawdę autorem projektu jest kto inny. Niekoniecznie więc będziemy rozmawiać z autorem projektu dzwoniąc do infolinii podanej dla danego serwisu internetowego. Warto popatrzyć, poczytać trochę informacji w rozmaitych blogach prowadzonych na stronach internetowych pracowni projektowych.

Jedna ze stron pracowni projektowych http://projekt-od-autora.pl/ .

Ekipa budująca dom

Na etapie realizacji budowy domu mamy możliwość konsultować pewne niejasności z firmą, która buduje nasz dom. Nie krępujmy się pytać o wszelkie detale – w końcu jesteś poważnym inwestorem!

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o nieocenionej wartości bliskich lub dalszych znajomych. Jeśli znasz kogoś, kto wybudował sobie niedawno dom – na pewno najlepiej w pierwszej kolejności warto porozmawiać na temat budowy właśnie z nim. To naprawdę dobry zastrzyk wiedzy na start!

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://dom-idealny.pl/